Uoči blagdana Svih svetih i Dušnog dana, Hrvatska vatrogasna zajednica poziva građane na oprez zbog mogućeg nastanka požara.
Naime, predstoji nam obilježavanje blagdana Svih svetih i Dušnog dana tijekom kojih se, odlaskom na groblja, paljenjem svijeća i ostavljanjem cvijeća, prisjećamo naših najmilijih koji više nisu s nama.
Pozivaju se građani na oprez zbog mogućeg nastanka požara jer se velika količina upaljenih svijeća, rastopljenog voska i suhog cvijeća na grobljima može lako zapaliti.
Vatrogasci savjetuju:
- nemojte paliti svijeće i šibice u blizini suhe trave,
- šibice i svijeće koje još gore ne bacajte u travu ili u smeće,
- ne uklanjajte ugašene svijeće dok se ne ohlade,
- stare lampione i ostali otpad odlažite na za to predviđena mjesta,
- ukoliko palite voštane svijeće i lampione u kućama, ne ostavljajte ih bez nadzora,
- po izlasku iz kuće ili odlasku na spavanje ugasite svijeće,
- budite oprezni prilikom stavljanja upaljenih svijeća i lampiona na prozore kako ne bi došlo do požara zavjesa i namještaja,
- ukoliko primjetite požar na groblju ili na objektima, odmah zovite vatrogasce na broj 193 ili Centar 112.
Policijska uprava varaždinska ovom prilikom skreće pozornost građanima da prilikom posjete grobljima obrate veću pozornost na svoja osobna vozila i stvari koje u njima ostavljaju, kako ne bi postali žrtvama kaznenih djela provala i krađa.
Vezano uz navedeno, iz PU varaždinske upućuju na slijedeće mjere opreza:
- prilikom napuštanja vozila, čak i kratkotrajnog, ugasiti motor vozila i uzeti ključeve sa sobom,
- ne ostavljati ključeve i dokumente u vozilu,
- zatvoriti prozore na vozilu kao i pomični krov ukoliko ga vozilo ima,
- vrijedne predmete ne ostavljati u vozilu, a posebno ne na vidljivim mjestima u unutrašnjosti vozila,
- ne ostavljati vozilo na mračnom i pustom mjestu duže vrijeme.
Pozivaju se građani na pridržavanje svih preventivnih mjera zaštite od požara prilikom paljenja svijeća i lampiona na grobovima, odnosno da ih ne pale uz raslinje i ukrasne aranžmane kako ne bi došlo do zapaljenja.
U svezi navedenog, molimo građane da ne parkiraju svoja vozila na ulaze na groblja zbog organizacije vatrogasne službe i mogućnosti žurnog pristupa vatrogasaca u slučaju nastanka požara.
